כתבה שאלות ותשובות

מי הם התינוקות?
מדובר בתינוקות שהוריהם נטשו אותם בבית החולים לאחר הלידה, או בתינוקות בודדים שיש להם משפחה, אך היא איננה נוכחת בבית החולים. למידע נוסף: התינוקות המחובקים


היכן מחבקים?
הטיפול בתינוקות מתבצע במחלקות היילודים ובפגיות בכל בתי החולים בארץ. במרבית מחלקות היילודים ישנו חדר הורים, שהוא נעים ואינטימי, ולשם ניתן לקחת את התינוק.


האם דרוש ניסיון בטיפול בתינוקות?
בהחלט. הניסיון מעניק ביטחון בטיפול ובקשר עם הרך הנולד מה בדיוק עושות המתנדבות?
מתנדבות "חיבוק ראשון" דואגות לבלות עם התינוק מס' שעות כל יום, בניסיון למלא את החלל הנוצר עם היעדרו של המערך המשפחתי. להחזיק על הידיים או במנשא צמוד לגוף, לטייל, לשיר שירים, להקריא סיפורים, לשחק בצעצועים והחשוב מכל - להעניק חום ואהבה. ניתן לקרוא על חוויותיהן של המחבקות במחבקות מספרות.

כמה פעמים בשבוע מתנדבים?
פעמיים בשבוע, מספר שעות כל פעם (במהלך היום ו/או הערב). הכוונה היא לאפשר לתינוק להכיר מספר קטן של דמויות קבועות, במטרה לדמות מערך משפחתי.


ואם אני יכולה רק פעם אחת בשבוע?
כאמור, ישנה העדפה למתנדבות שיכולות להגיע מספר רב יותר של פעמים בשבוע. עם זאת, את מוזמנת לפנות אלינו, ואנו ניצור איתך קשר במידה ויהיה צורך בהתנדבות פעם בשבוע.


האם גם גברים יכולים להתנדב?
בוודאי. התינוקות ישמחו להכיר גם דמויות גבריות.


כמה מתנדבות יש לכל תינוק?
לכל תינוק קבוצה של 3-5 מתנדבות


מי קובע את הימים והשעות של ההתנדבות?
עובדת סוציאלית במחלקה בבית החולים בו  שוהה התינוק, בודקת מהם צרכיו של התינוק ומתאמת הפעילות של העמותה מתאמת עם כל קבוצת מתנדבות את הימים והשעות, על מנת לוודא שלא תהיה חפיפה בשעות ההגעה של המתנדבות.


אין לי כל עיסוק אחר ואני מעוניינת להתנדב. האם זו התנדבות מתאימה?
אנו בונים עתודות מתנדבות. ישנם בתי חולים שבהם נטישת תינוקות מתרחשת מספר פעמים בשנה, ובאחרים כמעט לעולם לא. מי שמעוניינת בהתנדבות יום-יומית על בסיס קבוע, מוזמנת ליצור קשר עם : עם רכזי ההתנדבות בבתי החולים בבתי החולים. שם יש לעתים קרובות צורך במתנדבות שישהו עם ילדים חולים שאינם נטושים, אך הוריהם אינם יכולים להיות איתם לאורך כל היום.


איני בטוחה שההתנדבות הזו מתאימה לי. האם אפשר לנסות ואז להחליט?
אנו מזמינים אותך לשאול את עצמך מה מניעי ההתנדבות שלך? האם הפחד גדול מהתחושה שסוג כזה של התנדבות מתאים לך? עני לעצמך בכנות.
במידה ותחליטי שאת מעוניינת להתנדב, חלק מתפקידנו יהיה ללוות אותך בהתמודדות הרגשית הצפויה עם יצירת הקשר עם התינוק הנטוש.


האם ניתן לאמץ את התינוקות?
האימוץ מטופל ע"י השירות למען הילד של משרד הרווחה. ניתן לפנות אליהם ישירות. 


לא קשה להיפרד מתינוק אחרי שטיפלתי בו כמה חודשים?
כן, זה קשה. אבל חשוב והכרחי. עליך לדעת מראש שזהו קשר קצר מועד. לומדים לאהוב ולהיפרד. אנו נלווה אותך ונתמוך בך בתהליך הפרידה. ניתן גם להעביר למזכירת העמותה מכתב פרידה לתינוק או יומן שכתבת במהלך הטיפול בו. מתאמת הפעילות של העמותה תדאג להעבירו לתיק האישי שכל מאומץ יכול לפתוח בהגיעו לגיל 18.

אני בת 16 ורוצה להתנדב כחלק מפרוייקט "מחוייבות אישית". האם אפשרי?
לא. גילאי המתנדבים הם 25-70. במידה והמצב הבריאותי תקין לחלוטין, יתקבלו לעיתים גם מתנדבות מבוגרות יותר.


האם ניתן להתנדב גם אם אין לי ילדים?
בתי החולים מעדיפים מתנדבות שהן אמהות לילדים, משום שיש להן ניסיון בטיפול בתינוקות. עם זאת, מי שאינן אמהות לילדים אך בעלות ניסיון בטיפול בתינוקות מוזמנות בשמחה לפנות אלינו.


אם אתחיל להתנדב, לאיזה פרק זמן עלי להיות זמינה?
התינוק שוהה בבית החולים על פי רוב מספר חודשים. לאחר מכן עשויה להיות תקופה 'שקטה' ללא תינוקות נטושים באותו בית חולים.
אנו שואפים לגייס מתנדבות שיהיו זמינות במשך תקופה ארוכה. עם זאת, נסיבות החיים המשתנות עשויות להגביל את אפשרויותייך. אנו מבינים זאת. נבקש לא להתחיל בטיפול בתינוק חדש, אם ידוע לך מראש שלא תוכלי ללוותו עד השחרור מבית החולים.


האם מדובר על התנדבות לטווח ארוך או חד פעמית?
התנדבות זו איננה חד-פעמית. אנו שואפים לבנות עתודות של מתנדבות, שיתמידו לאורך זמן בבתי החולים. כך הסגל הרפואי לומד להכיר את המתנדבת, אשר מקבלת תפקיד משמעותי בצוות. עם זאת, יש לזכור שההתנדבות איננה רציפה. כאמור, יש חודשים בהם יש תינוקות נטושים, ויש חודשים בהם אין תינוקות נטושים ואין צורך בפעילות המתנדבות.


האם אני יכולה לטפל בתינוק בביתי שלי?
לא. הטיפול בתינוק מתבצע בתוך מחלקות בבתי החולים.