אודות

 

אנחנו מחבקים תינוקות נטושים


300 תינוקות נטושים בשנה

מדי שנה ננטשים כ - 300 תינוקות במחלקות היילודים של בתי החולים בישראל. על תינוקות אלה, חולים ובריאים כאחד, נגזרת בדרך כלל שהות ממושכת בבית החולים, ללא טיפול הורי מסור. תינוקות אלה זקוקים כמו כל תינוק לחיבוק חם, למגע, לליטוף ולאהבה. הצוות הרפואי אינו מסוגל לרוב לדאוג למלוא צרכיהם הרגשיים.

הקמת העמותה

עמותת חיבוק ראשון נולדה בשנת 2004 כאשר מיכל קוריאט, מנכ"ל ובעלים של חברת טרנסקום גלובל, נתקלה בפוסט באינטרנט שעסק בתינוקות נטושים. את הפוסט פתחה ד"ר תמר שלזינגר, אשר טיפלה באופן עצמאי בתינוקות נטושים באיכילוב, וחיפשה מתנדבות שיחליפו אותה עקב מעבר למגורים בצפון. מיכל החליטה כי אינה יכולה להישאר אדישה. ככל שלמדה יותר על התופעה הבינה כי יש בידיה את הכלים והחזון בכדי להקים את הארגון הנכון והמתאים בכדי לטפל בנושא. מיכל האמינה כי רק ע"י הקמת עמותה מסודרת ומאורגנת תצליח להגשים את חזונה – טיפול בכל תינוק נטוש ובודד בישראל.

מטרות

העמותה שמה לה למטרה למלא את החלל הנוצר בהיעדר הטיפול ההורי, ולספק עד כמה שניתן את הצרכים הרגשיים והקוגניטיביים החיוניים כל כך להתפתחותו התקינה של התינוק. העמותה מטפלת גם בתינוקות בודדים שלא חווים נוכחות הורית מספקת מסיבות שונות. אנחנו מחבקים תינוקות מכל מוצא ומכל סיבת נטישה.

המתנדבות שלנו

מתנדבות "חיבוק ראשון" דואגות לבלות עם התינוק מספר שעות בכל יום, להעניק חום, אהבה ומגע, וכן לשחק, לשיר שירים, להקריא סיפורים ועוד. הטיפול בכל תינוק נעשה באהבה על ידי קבוצת מתנדבות מצומצמת, המלווה אותו במשך כל תקופת שהותו בבית החולים. בדרך זו אנו מבטיחים שהתינוק לא ייחשף לדמויות רבות מדי, ויוכל לזהות את הדמויות הטיפוליות, בדומה לבני משפחה.

המערך הסוציאלי

המתנדבות זוכות לליווי צמוד של העובדות הסוציאליות המסורות ב- "חיבוק ראשון", הדואגות לספק להן את המענה המקצועי והרגשי הנחוץ בהתנדבות כה מורכבת.

 

בתי החולים בהם פועלת עמותת חיבוק ראשון

 יוספטל- אילת

על"ה נגב- דרום 

סורוקה- באר שבע 

ברזילי- אשקלון 

אסף הרופא- צריפין 

הדסה עין כרם- ירושלים 

הדסה הר הצופים- ירושלים 

שערי צדק- ירושלים 

ביקור חולים- ירושלים 

אלי"ן- ירושלים 

רעות- תל אביב 

איכילוב- תל אביב 

שיבא- תל השומר 

שניידר- פתח תקווה 

מאיר- כפר סבא 

לניאדו- נתניה 

הלל יפה- חדרה 

העמק- עפולה 

רמב"ם- חיפה 

בני ציון- חיפה 

הגליל- נהריה